Kadınlarda Stres Yönetimi Nasıl Yapılmalı?

Bir seferde haftalarca veya aylarca süren bir stres yaşarsanız, rahatsız edici endişe ve endişe duygulardan daha tehlikli bir sürece geçebilirsiniz.

Uzun süreli stres dönemleri duygusal ve fiziksel refahınızı da etkileyebilir. Yönetilmeyen stresin yan etkilerinden veya semptomlarından bazıları baş ağrısı, sindirim problemleri, uyku sorunları, sinirlilik, verimin azalması, hafızadaki veya konsantrasyondaki problemler, kilo alımı veya kaybı ve artmış kan basıncı veya kalp ritmi bozukluğudur. Bazı durumlarda, bu etkilerin sağlığınız için uzun vadeli riskleri söz konusu olabilir.

Stres herkes için yaşamın kaçınılmaz bir parçası olduğundan, yaşamınızı kontrol altına almak ve sağlığınıza zarar vermemek için onu nasıl yöneteceğinizi öğrenmeniz önemlidir. Ne yazık ki, stresle uğraşan kadınlar, ev, iş ve ailenin çoklu sorumluluklarına ayak uydurmak için kişisel bakımdan vazgeçmeleri gerektiğine inanma eğilimindedir.

Ailenize bakmak, evinizi yönetmek ve iş ve diğer sorumluluklara ayak uydurmak için her zaman daha iyi bir konumda olmalısınız. ilk önce kendi sağlığınızı garantiye almak zorundasınız. Bir dahaki sefere, başa çıkabildiğinizden biraz daha fazlasıyla uğraşırken, daha iyi stres yönetimi için aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

Az da olsa egzersiz yapın!

Egzersiz sadece stres giderici hormonlar üretmekle kalmaz, düşüncelerinizle yalnız kalabileceğiniz ya da düşüncewlerinizden tamamen soyutlayabileceğiniz bir zaman yaratır. Stresli hissediyorsanız, sorunlarınızla başa çıkmak için daha fazla zaman kazanmak için egzersiz rutininizi azaltma eğiliminden kaçının. Şu anda egzersiz yapmıyorsanız, haftada birkaç kez dışarı çıkın ve 20 dakikalık bir tempolu yürüyüş yapın. Faydalarını hissettikçe bunu sevdiğinizi, düzenli bir fiziksel aktivite yapmak için ilham aldığınızı fark edebilirsiniz.

Bol miktarda sebze ve meyve yiyin!

Stresliyken en sevdiğiniz yiyecekleri tüketme eğiliminde olabilirsiniz, ve bu anlık olarak işe de yarayabilir ancak sadece kısa bir süre için. En sevdiğimiz yiyecekler genel olarak çok da sağlıklı değildir bu yüzden uzun vadede size yine stres kapılarını aralayacaklardır. Ancak meyveler ve sebzeler bu konuda oldukça iyi iş çıkarıyor. Hem yerken, hem de yedikten sonra stres seviyenizi önemli ölçüde azaltabiliyor.

Sıvı alın!

Alkollü ve alkolsüz içecekler kendinizi stresli hissettiğinizde dikkatinizi dağıtabilir. Ancak, su daha iyi bir seçimdir. Vücudunuz, doğru beslendiğinde ve nemlendirildiğinde, stresin olumsuz etkileriyle mücadele etmek için daha donanımlı olacaktır.

Bir şeyler yazın!

Aşırı stresli duurumlarda sizi endişelendiren şeylerin bir listesini yapmak, daha sonra aynı konularda yaşayacağınız stres unsurları için etkili bir kontrol mekanizması sağlar. Çünkü yazı yazarken kafanızdaki düşünceyle baş başa kalır ve onun aslında neden olduğuna ve hangi koşullarda olmayabileceğine odaklanabilirsiniz.

Kısa molalar verin!

Bir kitap okumak, sevdiğiniz bir TV programını izlemek ya da bir arkadaşınızla kahve içmek gibi aktiviteler, bazı sorunlarınızı çözmenize yardımcı olabilir, özellikle kahve molası sosyal açıdan sağlayacağı etkiyle birlikte daha iyi iş çıkaracaktır.

Uyarı: Her zaman olduğu gibi, diyetinizi değiştirmeden, bir egzersiz rutini başlatmadan önce veya stres seviyenizi yönetmek için yardıma ihtiyacınız olduğuna inanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışın.

  • Yorum Yapın