Sivilce İzleri ve Kızarıklık İçin Yapılacaklar

Sivilce tedavisi için en sağlıklı tedavi planı doktorunuz tarafından önerilen ilaçları kullanmak ve gerekli diyetleri uyuglamaktır.

Bu ilaçları kullanırken; özellikle A vitaminli kremler ilk etapta cilt hassasiyeti yaratabilir bu sebeple verilen ilaçları bir süreliğine bir gün kullanıp bir gün kullanmamakta yani haftada iki üç kere kullanmakta fayda vardır. İlerleyen zamanlarda doktor tavsiyesiyle her gün uygulamaya geçilebilir.

Diğer bir tedavi yöntemi de “kozmetik kremler”dir ve bu kremlerin bazıları hakikaten işe yaramaktadır. Fakat her kozmetik krem cildinize uygun olmayabilir, kremin baz değeri burada çok önemli bir etkendir ve yine bir dermatolog önerisi ile bir krem seçimi yapılabilir çünkü bazen bu sebeple sivilce izlerinden kurtulmak isterken sivilce sayısında artış gözlenebilir.

Sirke ve Limon

Hafif kızarıklıklar ve yüzeysel izlerde sirke ve limon evde kullanılabilecek doğal sivilce izi ilaçlarındandır. Derin ve iltihap kapmış sivilcelerde işe yaraması beklenmez. Sivilcelerin yeni yeni geçmeye başladığı dönemlerde ve hafif kızarıklıklarda olumlu sonuçlar verebilmektedir.

Sivilce izleri için sirke ve limon tarifi;

Bir litre suyun içine bir yemek kaşığı sirke ya da limon suyu katın, bunu dolaba koyun, bir hafta boyunca sabah kalktığınızda ve akşam yatmadan önce yüzünüze pamuk yardımıyla bastırmadan oval hareketlerle sivilce izi olan bölgeye yedirin.

Bal ve Soğan Suyu

Bal’da sivilce izi için kullanılabilecek bir yöntemdir yüze sürülüp on beş-yirmi dakika beklendikten sonra yüz yıkanır. Olumlu sonuçlar alan birçok hasta vardır. Soğan suyu antibakteriyel özelliğinden ötürü sivilce izlerine iyi gelebilmektedir.

Derin ve iltihaplı sivilceler!

Bu yukarıda bahsedilen tedavi yöntemleri sivilcenin hafif kızarık olduğu evrelerde sivilce kızarıklığını geçirebilmektedir. Sivilce’den kalıcı olarak kurtulmak için cildinizi olabildiğince temiz tutmanız gerekmektedir.

Derin ve iltihaplı sivilce için yukarıdaki yöntemler yetersiz kalacaktır, bir dermatolog yardımıyla kolay ve kısa sürede bu sivilcelerden kurtulabilmeniz izlenecek en doğru ve kısa süreli yol olacaktır.

  • Yorum Yapın